• мај 6, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

САД купуваат 60 милиони барели нафта за резерви за прв пат по 20 години

САД купуваат 60 милиони барели нафта за резерви за прв пат по 20 години

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден планира да купи 60 милиони барели сурова нафта во третиот квартал, за прв пат во последните 20 години, за да ги надополни стратешките резерви, откако претходно одобри рекордно пуштање во продажба на нафта од резервите во тек на шест месеци, пишува Си-ен-ен.

Телевизијата јави, повикувајќи се на доверлив извор од Министерството за енергетика, дека ќе биде објавен долгорочен план за купување нафта за националните резерви.

Испораката на првите 60 милиони барели, според Си-ен-ен, би се плаќала со приходите од продажбата на нафта од резервите за итни случаи.

Планот предвидува процесот на надополнување на стратешките нафтени резерви на САД да трае со години.

Аналитичарот на стоковниот пазар на швајцарската UBS групација, Џовани Стауново, по овој повод за „Блумберг“ изјави дека цената на нафтата на пазарот сега ќе се одредува врз основа на количините што планираат да ги купат САД, имајќи ја предвид влошената ситуација со понудата и недостатокот на капацитет за складирање.

На 31 март, претседателот Бајден одобри пуштање во промет на милион барели нафта дневно од стратешките резерви на земјата за шест месеци, во обид да ги намали високите цени на „црното злато“.

Поврзани соддржини

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4…

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година…
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари…

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со…
Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за…

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во…
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите…

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои…
Замрзнати цените на јајцата и оризот

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за…
Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари…

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел…
МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…