САД размислуваат за замрзнување на златните резерви на Русија

Американскиот министер за финансии Џенет Јелен ќе се сретне со претставници на американскиот Конгрес за да разговараат за можното замрзнување на златните резерви на Русија.

Овој потег уследи откако неколку претставници поднесоа предлог-закон за забрана на руското злато, кој треба да се фокусира на способноста на Русија да ги продаде своите златни резерви за да го избегне влијанието на санкциите.

Сегашните санкции наметнати на руските функционери, централната банка, претседателот Владимир Путин и другите мерки не влијаат на руските златни резерви што Путин ги акумулира во последните неколку години.

Русија има околу 130 милијарди долари златни резерви, според претставници на американскиот Конгрес.

Можеби ќе ве интересира...

Членките на ЕУ го поддржуваат нацрт-законот за правата на хонорарците на онлајн платформите

BiznisPRO

БИТКОИН ДОСТИГНУВА АСТРОНОМСКИ ВРЕДНОСТИ! Овој раст не сме го виделе од 2021 година.

BiznisPRO

Пад – каков што Русија досега не видела

BiznisPRO