• март 23, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Секој трет Германец престанува да вози автомобил, некои дури и крадат гориво

Секој трет Германец престанува да вози автомобил, некои дури и крадат гориво

Нешто повеќе од една третина од германските возачи планираат да го остават својот автомобил дома поради огромниот скок на цените на горивото на бензинските пумпи, пренесува агенцијата ДПА.

Анализата на YouG откри дека 22,9 отсто од возачите веќе го направиле тоа, а други 12 отсто имаат намера да возат помалку во иднина.

Според агенцијата, тука главен фактор се парите: 49 отсто од испитаниците изјавиле дека сакаат да ги тргнат нозете од гас за да заштедат пари. За 16 отсто од нив, заштитата на животната средина е причина за ваквата одлука, а 14,9 отсто од Германците сакаат повеќе да се посветат на вежбањето.

Според резултатите од истражувањето, три четвртини од испитаниците рекле дека донекаде зависат од својот автомобил, делумно поради немањето опции во јавниот превоз. Околу половина од возачите користат автомобил најмалку петпати неделно.

Војната во Украина донесе скок на цените на горивата на невидени нивоа во Германија бидејќи бензинот во моментот чини во просек 2,09 евра за литар, а дизел-горивото е 2,16 евра, покажуваат податоците на автомобилската асоцијација ADAC.

Некои возачи би можеле да се свртат кон друга тактика за да ги намалат трошоците за гориво – кражба.

„Може да се претпостави дека кражбите ќе се зголемат“, изјави портпаролот на федералната асоцијација BGL. Но, не информираат за секој случај бидејќи ретко се пријавуваат вакви кражби“, рече тој.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…