• ноември 26, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

СЛЕДУВА ЦЕНОВЕН ШОК: Германија ја поскапува струјата до 130% од 1 јануари

СЛЕДУВА ЦЕНОВЕН ШОК: Германија ја поскапува струјата до 130% од 1 јануари

Германската влада донесе одлука за ограничување на цената на струјата и гасот, која ќе важи од јануари 2023 година до април 2024 година, пишува Дојче Веле.

Претходно над 7 милиони домаќинства беа информирани за огромни поскапувања на струјата од Нова година.

Германците и онака имаат најскапа струја во ЕУ. А деновиве милиони домаќинства добија известување за поскапување на струјата од Нова година. Некои зголемувања се драстични. На пример, Rheinenergie од Келн од јануари ќе наплатува околу 55 центи по киловат-час за струја! Тоа е пораст од речиси 130 проценти.

Покрај во Келн, значително поскапување е и во Минхен: киловат час од Нова година ќе чини 61,9 центи. Порано беше 25 центи.

„Новата година започнува со огромен бран поскапувања на електричната енергија“, рече Торстен Шторк, експерт за енергија на порталот за споредба на цените „Веривокс“. Добавувачите на електрична енергија постепено ги пренесуваат зголемените пазарни цени на своите корисници.

На високите трошоци за набавка се осврнува и Rheinenergie од Келн: „Во споредба со претходната година, цените на берзите за струја се зголемени за повеќе од 300 проценти, на врвот повеќе од десет пати. Покрај тоа, се зголемува и мрежната такса. ”

Засегнати се 7,3 милиони домаќинства
Порталот за споредба на цените Check24 пишува дека „околу 7,3 милиони домаќинства“ се погодени од поскапувањето на струјата во Германија од Нова година.

Зголемувањата во просек изнесуваат 60,5 отсто. Поради различната база на податоци, Verivox доаѓа со просечен плус од 54 проценти.

„За жал, тарифите за новите корисници се уште повисоки, така што менувањето на провајдерите во повеќето случаи не носи никаква заштеда. Ова веројатно ќе се промени само во следните неколку месеци. Затоа, корисниците немаат избор во моментов.

Зголемувањата на цените на почетокот на новата година се многу различни низ Германија. На пример, во Општинското претпријатие за електрична енергија во Потсдам (Бранденбург), цената се зголемува за околу 21 отсто на 46,5 центи за метар квадратен. Во MVV Energie во Манхајм (Баден-Виртемберг), од јануари струјата чини нешто помалку од 45 центи – наместо досегашните 27 центи. Источногерманскиот енергетски снабдувач EnviaM (Кемниц, Саксонија) во иднина ќе наплаќа 48,1 центи – 20,1 центи повеќе од претходно.

Значителните зголемувања на почетокот на годината не се први во блиското минато: според пресметките на Check24, домаќинство со годишна потрошувачка од 5.000 киловат часови плаќало во просек 29,4 центи во ноември 2020 година и 31,6 центи една година подоцна. И во моментов (ноември 2022 година) просекот е 42,7 центи.

Зошто струјата е толку скапа во Германија?
Цената на струјата, која моментално во просек изнесува 32,7 центи за киловат час, се состои од три компоненти:

– 51 процент се даноци, давачки и доплати

– 24 проценти одат за користење на електричната мрежа

– 25 проценти одат кај снабдувачот со електрична енергија за производство и продажба на електрична енергија.

Даноците и доплатите сочинуваат нешто повеќе од половина од цената на струјата за киловат час – ова е една од причините зошто цената на струјата во Германија е толку висока во споредба со другите земји од ЕУ.

Екстремното зголемување на цената на бензинот, како резултат на руската агресивна војна против Украина, се смета за една од главните причини за најновото екстремно поскапување на струјата.

Во исто време – сега прескапото производство на струја во гасните централи ја одредува цената за сите други начини на производство на електрична енергија. Станува збор за таканаречениот принцип Merit order, на кој инсистира Европската Унија: за цената на струјата одлучувачка е најскапата електрана, која е несоодветна за покривање на побарувачката во земјава.

Покрај во Келн, значително поскапување е и во Минхен: киловат час од Нова година ќе чини 61,9 центи. Порано беше 25 центи.

„Новата година започнува со огромен бран поскапувања на електричната енергија“, рече Торстен Шторк, експерт за енергија на порталот за споредба на цените „Веривокс“. Добавувачите на електрична енергија постепено ги пренесуваат зголемените пазарни цени на своите корисници.

На високите трошоци за набавка се осврнува и Rheinenergie од Келн: „Во споредба со претходната година, цените на берзите за струја се зголемени за повеќе од 300 проценти, на врвот повеќе од десет пати. Покрај тоа, се зголемува и мрежната такса. “

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…