• март 29, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Трошоците за час за работна сила во ЕУ се движат од седум до 47 евра

Трошоците за час за работна сила во ЕУ се движат од седум до 47 евра

Просечните часовни трошоци за работна сила во 2021 година, во рамки на целата економија, се проценуваат на 29,1 евро во Европската унија и 32,8 евра во еврозоната.

Тоа е повеќе во споредба со 28,6 и 32,4 евра во 2020 година, покажуваат податоците на Заводот за статистика на ЕУ (Евростат).

Просечните трошоци за работна сила по час прикриваат значителни разлики меѓу земјите-членки на ЕУ, при што најниски трошоци за работна сила за час се забележани во Бугарија (седум евра) и Романија (8,5 евра) и највисоки во Данска (седум евра), Луксембург (46,9 евра). 43 евра) и Белгија (41,6 евра).

„Трошоците за работа по час во индустријата беа 29,1 евра во ЕУ и 35,1 евра во еврозоната, и 26,1 евра во градежништвото во ЕУ и 29,3 евра во еврозоната. Во секторот на услуги, трошоците за работна сила по час беа 28,8 евра. ЕУ и 31,6 евра во еврозоната, во не-бизнис-ориентирана економија (без јавната администрација), трошоците за работната час по час беа 30,3 евра во ЕУ и 33,6 евра во еврозоната“, се вели во извештајот. Евростат.

Се додава дека двете главни компоненти на трошоците за работна сила се платите и платите, како и трошоците што не се поврзани со платите (на пр. социјални придонеси на работодавачите).

„Учеството на неплатни трошоци во вкупните трошоци за работна сила за целата економија изнесуваше 24,6 евра во ЕУ и 25,1 отсто во еврозоната. Најниско учество на трошоците без плати е забележано во Литванија (3,7 отсто), Романија. 4,9 отсто ) и Ирска (8,7 отсто), а најголеми во Шведска (32 отсто), Франција (31,9 отсто) и Италија (28,3 отсто).

Во Литванија најмногу се зголемија трошоците за работна сила
Во однос на 2020 година, во 2021 година, трошоците за работна сила по час на ниво на целата економија, изразени во евра, се зголемени за 1,7 отсто во ЕУ и за 1,2 отсто во еврозоната.

Во рамките на еврозоната, трошоците за работна сила по час пораснаа во сите земји-членки, освен Италија (-1,6 отсто) и Шпанија (-0,3 отсто), со најголем раст во Литванија (+12,5 отсто), Естонија (+6,5 отсто), Кипар и Словенија ( +6,2 отсто), како и Латвија (+ 6,1 отсто)“, според Евростат.

За земјите надвор од еврозоната, трошоците за работна сила по час, изразени во национална валута, пораснаа во 2021 година во сите земји, при што најголем пораст е забележан во Бугарија (+ 9,1 отсто), Полска (+ 8,2 отсто) и Унгарија (+7,3 отсто). Најмалку пораснале во Шведска и Хрватска (+3 отсто).

Во 2021 година, повеќето земји-членки ги проширија шемите за поддршка воведени во 2020 година за да го ублажат влијанието на пандемијата на коронавирус врз бизнисите и вработените, што главно се состоеше од краткорочни договори за вработување и привремени отпуштања, кои „Овие шеми генерално се евидентираат како субвенции (или даночни олеснувања) со негативен предзнак во компонентата на неплатен трошок за работна сила“, соопшти Еуростат.

Поврзани соддржини

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември…

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето…
Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе…

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен…
Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на…

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на…
Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им…
Недела останува неработен ден

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За…
ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава…

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија…
Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да ги намали цените

Дизелот најевтин во последните шест месеци: РКЕ одлучи да…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти новите цени

ПАДНА ОДЛУКА: Ново поевтинување на горивата, РКЕ ги соопшти…

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ , се намалува за 2,00 ден/лит, во однос…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Денеска РКЕ треба да одлучи за нови цени на горивата во Македонија.…
Google пред празниците предупредува на можни измами

Google пред празниците предупредува на можни измами

Злонамерните актери не успоруваат за време на празничната сезона, напротив, забрзуваат. За…
Мерките вродија со плод: Од утре леб и за 32 денари

Мерките вродија со плод: Од утре леб и за…

Од утре дел од пекарите ќе го продаваат лебот и за 32…
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот…

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или…