• април 4, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Цените на нафтата потонаа

Цените на нафтата потонаа

На светските берзи цените на нафтата драстично паднаа минатата недела, откако американскиот претседател Џо Бајден објави продажба на рекордни 180 милиони барели нафта од стратешките резерви за да се спречи понатамошен раст на цените на „црното злато“.

Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела потона за 13,5 отсто, на 104,39 долари, додека барелот на американскиот пазар падна за 12,9 отсто на 99,27 долари.

Најголем пад во последните две години
Најголемиот неделен пад на цената на нафтата во последните две години дојде откако претседателот Бајден најави дека за шест месеци, почнувајќи од мај, на пазарот ќе пласира милион барели дневно од стратешките резерви за да спречи понатамошен раст на цените на „црното злато“.

Тоа ќе биде трет пат во последните шест месеци САД да ги користат своите стратешки резерви, но и најголемото ослободување нафта во речиси 50-годишната историја на тие резерви.

Напад на инфлацијата
Од почетокот на рускиот напад врз Украина кон крајот на февруари, цените на нафтата нагло пораснаа, што ја поттикна глобалната инфлација.

И тоа може да ги принуди централните банки на агресивно заострување на монетарната политика, предизвикувајќи забавување на глобалното економско закрепнување.

„Тешките времиња бараат радикални мерки. Администрацијата на Бајден јасно верува дека скокот на цената на нафтата го оправдува потегот што сериозно ќе ги исцрпи стратешките залихи. Во следните шест месеци ќе имаме милион барели нафта (дневно), што е знак дека наскоро не се очекува решение за украинската криза, која ги намали залихите на нафта“, изјави Сузана Стритер од Харгривс Лансдаун.

Членовите на Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) во петокот најавија и пласман на нафта од стратешките резерви, но сѐ уште не се договориле за количините. За тоа ќе одлучи во наредните недели.

На краток рок тоа ќе изврши притисок врз цената на нафтата, се согласуваат аналитичарите, но прашање е што ќе биде на долг рок.

Интервенциите не се трајно решение
„Претстојната поплава на американски барели не го менува фактот дека на пазарот ќе му биде тешко да обезбеди доволно снабдување во наредните месеци. Најавата на САД бледнее пред проценките дека санкциите и јазот кај клиентите ќе исфрлат три милиони барели руска нафта дневно од пазарот“, рече аналитичарот на PVM, Стивен Бренок.

Во меѓувреме, аналитичарите на Goldman Sachs веруваат дека овој потег ќе го балансира пазарот на нафта оваа година, но не е трајно решение.

„Меѓутоа, тоа ќе продолжи да биде ослободување на залихите на нафта, а не постојан извор на снабдување во годините што доаѓаат. Оттука, таквото ослободување нема да го реши структурниот дефицит на понудата што се создаваше со текот на годините“, аналитичарите на Goldman Sachs. кажа.

Водечките производители собрани во Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нивните сојузници, вклучително и Русија, заклучија минатата недела дека ќе го зголемат производството за само 432.000 барели дневно во мај, и покрај притисокот на Западот да пазар значително повеќе нафта.

Трговците се фокусираа на преговорите за примирје меѓу Русија и Украина минатата недела, со продолжување на жестоките напади на руската армија врз украинските градови.

Русија извезува меѓу 4 и 5 милиони барели нафта дневно, од кои околу половина оди во Европа, што ја прави најголем извозник на нафта во светот по Саудиска Арабија. Затоа, трговците стравуваат дека прекините во испораките од Русија дополнително ќе го зголемат јазот помеѓу слабата понуда и растечката побарувачка.

Цените на нафтата се зголемија за 30 отсто од почетокот на годината

Аналитичарите на JPMorgan пишуваат во прегледот на ситуацијата на пазарот, своите проценки за просечната цена на барелот во вториот квартал ги држат на 114 долари и 101 долар во втората половина од годината.

„Клучно, ослободувањето на залихите на нафта не е постојан извор на снабдување, и ако заглавените руски барели во просек над 1 милион барели дневно следната година, тоа ќе ја остави 2023 година во длабок дефицит, што значи дека нашата проценка е 98 долари за барел, премногу ниско“, велат аналитичарите во банката.

Откако минатата година се зголемија за повеќе од 50 отсто, благодарение на глобалното економско закрепнување од кризата со коронавирусот, цените на нафтата скокнаа за повеќе од 30 отсто од почетокот на оваа година.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…