• април 4, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Цените на нафтата потонаа

Цените на нафтата потонаа

На светските берзи цените на нафтата драстично паднаа минатата недела, откако американскиот претседател Џо Бајден објави продажба на рекордни 180 милиони барели нафта од стратешките резерви за да се спречи понатамошен раст на цените на „црното злато“.

Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела потона за 13,5 отсто, на 104,39 долари, додека барелот на американскиот пазар падна за 12,9 отсто на 99,27 долари.

Најголем пад во последните две години
Најголемиот неделен пад на цената на нафтата во последните две години дојде откако претседателот Бајден најави дека за шест месеци, почнувајќи од мај, на пазарот ќе пласира милион барели дневно од стратешките резерви за да спречи понатамошен раст на цените на „црното злато“.

Тоа ќе биде трет пат во последните шест месеци САД да ги користат своите стратешки резерви, но и најголемото ослободување нафта во речиси 50-годишната историја на тие резерви.

Напад на инфлацијата
Од почетокот на рускиот напад врз Украина кон крајот на февруари, цените на нафтата нагло пораснаа, што ја поттикна глобалната инфлација.

И тоа може да ги принуди централните банки на агресивно заострување на монетарната политика, предизвикувајќи забавување на глобалното економско закрепнување.

„Тешките времиња бараат радикални мерки. Администрацијата на Бајден јасно верува дека скокот на цената на нафтата го оправдува потегот што сериозно ќе ги исцрпи стратешките залихи. Во следните шест месеци ќе имаме милион барели нафта (дневно), што е знак дека наскоро не се очекува решение за украинската криза, која ги намали залихите на нафта“, изјави Сузана Стритер од Харгривс Лансдаун.

Членовите на Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) во петокот најавија и пласман на нафта од стратешките резерви, но сѐ уште не се договориле за количините. За тоа ќе одлучи во наредните недели.

На краток рок тоа ќе изврши притисок врз цената на нафтата, се согласуваат аналитичарите, но прашање е што ќе биде на долг рок.

Интервенциите не се трајно решение
„Претстојната поплава на американски барели не го менува фактот дека на пазарот ќе му биде тешко да обезбеди доволно снабдување во наредните месеци. Најавата на САД бледнее пред проценките дека санкциите и јазот кај клиентите ќе исфрлат три милиони барели руска нафта дневно од пазарот“, рече аналитичарот на PVM, Стивен Бренок.

Во меѓувреме, аналитичарите на Goldman Sachs веруваат дека овој потег ќе го балансира пазарот на нафта оваа година, но не е трајно решение.

„Меѓутоа, тоа ќе продолжи да биде ослободување на залихите на нафта, а не постојан извор на снабдување во годините што доаѓаат. Оттука, таквото ослободување нема да го реши структурниот дефицит на понудата што се создаваше со текот на годините“, аналитичарите на Goldman Sachs. кажа.

Водечките производители собрани во Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нивните сојузници, вклучително и Русија, заклучија минатата недела дека ќе го зголемат производството за само 432.000 барели дневно во мај, и покрај притисокот на Западот да пазар значително повеќе нафта.

Трговците се фокусираа на преговорите за примирје меѓу Русија и Украина минатата недела, со продолжување на жестоките напади на руската армија врз украинските градови.

Русија извезува меѓу 4 и 5 милиони барели нафта дневно, од кои околу половина оди во Европа, што ја прави најголем извозник на нафта во светот по Саудиска Арабија. Затоа, трговците стравуваат дека прекините во испораките од Русија дополнително ќе го зголемат јазот помеѓу слабата понуда и растечката побарувачка.

Цените на нафтата се зголемија за 30 отсто од почетокот на годината

Аналитичарите на JPMorgan пишуваат во прегледот на ситуацијата на пазарот, своите проценки за просечната цена на барелот во вториот квартал ги држат на 114 долари и 101 долар во втората половина од годината.

„Клучно, ослободувањето на залихите на нафта не е постојан извор на снабдување, и ако заглавените руски барели во просек над 1 милион барели дневно следната година, тоа ќе ја остави 2023 година во длабок дефицит, што значи дека нашата проценка е 98 долари за барел, премногу ниско“, велат аналитичарите во банката.

Откако минатата година се зголемија за повеќе од 50 отсто, благодарение на глобалното економско закрепнување од кризата со коронавирусот, цените на нафтата скокнаа за повеќе од 30 отсто од почетокот на оваа година.

Поврзани соддржини

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна,…
Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

Дали треба да се стави крај на манипулациите со…

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување…
Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога…

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано…
Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи…

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната…
Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите…

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД…
Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт…

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги…
Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има…

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини…
Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова…

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од…
Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа…

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани…
Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи…

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи…
Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан…

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град…
Оддржана констутивна седница на НАТТА

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за…