Цените на нафтата се стабилизираа

Цените на нафтата се стабилизираа на меѓународните пазари над 106 долари во петокот, поради загриженоста за снабдувањето поради слабиот напредок во преговорите за прекин на огнот во Украина и заживувањето на иранската нуклеарна програма.

На лондонскиот пазар цената на барелот падна за 27 центи во однос на претходното затворање и изнесуваше 106,37 американски долари.

Во Њујорк со барел се тргуваше по речиси непроменета цена од 103,15 американски долари.

Цените остро осцилираа оваа недела под влијание на недоволното снабдување поради стравувањата на руските трговци со нафта, доцнењето на преговорите за иранската нуклеарна програма, падот на акциите, но и загриженоста за побарувачката поттикната од повторното ширење на Ковид-19 во Кина.

Можеби ќе ве интересира...

Преку ноќ се случи силен пад на цените на нафтата на светските берзи, биткоинот уште повеќе тоне

BiznisPRO

Ги надмина очекувањата на Волстрит: „Џенерал моторс“ во четвртиот квартал од 2023 година приход од 42,98 милијарди долари

BiznisPRO

Боинг 737 на црната листа: Патниците го избегнуваат откако вратите му паѓаа при лет

BiznisPRO