Цените на нафтата во пад

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска паѓаат поради загриженоста од растот на залихите на бензин во Америка и слабите индустриски податоци на глобално ниво.

Во Лондон цената на суровата нафта „брент“ од Северното Море е пониска за 56 центи или 0,7 отсто и сега изнесува 83,48 долари за барел.

Во Њујорк цената на лесната сурова нафта падна за 45 центи, или 0,6 отсто, на 79,20 долари за барел.

Залихите на бензин во Америка се зголемија за 1,5 милиони долари. Аналитичарите предвидуваа пад од 888.000 барели.

Можеби ќе ве интересира...

Заработија 3 милијарди долари: Нафтените компании во голем плус од почетокот на војната во Украина

BiznisPRO

Изминатото деноноќие произведени 10.092 MWh електрична енергија

BiznisPRO

Нов бран банкротства: Ќе се затворат третина од кафеаните

BiznisPRO