Тутунскиот гигант мора да плати казна од 635 милиони долари

Бритиш Американ Тобако (БАТ) ќе плати 635 милиони долари на американските власти откако подружницата се изјасни за виновна за кршење на санкциите поврзани со Северна Кореја. Компанијата соопшти дека постигнала спогодба со Министерството за правда и Канцеларијата за контрола на странски средства.

Прекршувањето на американските санкции се однесува на операциите на БАТ во Северна Кореја меѓу 2007 и 2017 година. Втората по големина светска тутунска компанија минатата година соопшти дека издвоила пари за да ја плати казната и рече дека тоа не влијаело на нејзините пошироки финансиски насоки.

Извршниот директор Џек Боулс се извини за недоличното однесување во вторникот. Тој рече дека „почитувањето на ригорозните стандарди за усогласеност и етичките стандарди беше и останува главен приоритет за БАТ“.

Можеби ќе ве интересира...

Вредноста на доларот речиси непроменета: Сите погледи се вперени во FED

BiznisPRO

СТИГНАА БОНУСИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Поради инфлацијата компаниите им исплаќаат на вработените значителни суми

BiznisPRO

Цените на нафтата во пораст: Ослободувањето на суровата нафта од стратешките резерви не го постигна саканиот ефект?

BiznisPRO