Владата воведе забрана, Хрватите возвратија

Владата во Хрватска забрани работа во недела, а компанијата Регинекс излезе со нова деловна идеја – поставување машини за леб.

Во населбите Помер, Бањоле и Медулин во Хрватска беа поставени првите авто-сервисни машини за леб, а наскоро свеж леб од машината ќе се нуди и во Винтијан.

Продавниците за леб „Панисимо“, кои се отворија во овие населби кон крајот на минатата година, покрај разновидни лебови нудат и штрудли и кроасани, а секојдневно се полнат, пишува Глас Истре.

Производите, завиткани во најлон, може да се платат со готовина или картички. Тоа значи дека жителите и гостите од овие населени места имаат пристап до свежи пекарски производи секој ден, во секое време од денот, што сигурно најмногу ќе им значи во недела и празници кога се затворени продавниците и пекарниците.

Можеби ќе ве интересира...

Илон Маск и понатаму на првата позиција: Десетте најбогати луѓе во светот изгубиле речиси 50 милијарди долари во октомври

BiznisPRO

Силата на ветрот: Црна Гора е прва во Европа која произведува електрична енергија од ветерни електрани

BiznisPRO

Маск во се поголеми проблеми со Твитер: Директорите си заминуваат, доби ретко предупредување

BiznisPRO