Во изминатото деноноќие произведени се 12.143 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 11.04.2023 година произведe 12.143 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта и други витални државни субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 8.553 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 3.590 MWh.

Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 3.360 MWh електрична енергија.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 11.04.2023 година.

Можеби ќе ве интересира...

Заштеда на струја: Канцелариите и продавниците во Париз ќе ги исклучат светлата по работното време

BiznisPRO

Падна одлука: Поскапуваат горивата

BiznisPRO

МФ: Побарувачката за Граѓанската обврзница 80% поголема од понудениот износ

BiznisPRO