Во Црна Гора започна акцијата „Ограничена цена“ на повеќе од 500 производи

Во Црна Гора започнува кампањата за намалување на маржите на производите од посебно значење за животот и здравјето на луѓето.

Од денеска во супермаркетите можете да најдете повеќе од 500 артикли со црвена ознака „ограничена цена“.

Акцијата за намалување на маржата ќе трае до 31 мај. Во продавниците на големо, маржите се ограничени на пет проценти, а во продавниците на големо на седум проценти на пченично брашно тип 500, пченично брашно тип 400, шеќер, сончогледово масло и кујнска сол.

Владата соопшти дека маржите во продавниците на големо и мало се ограничени на 10 отсто за: домашно бело сирење, домашен јогурт, свеж компир, млеко со 2,8 отсто млечна маст без капа, цело пилешко, свински врат без коски, бел ориз со долго зрно во кесичка. , тестенини од бело брашно, замрзнат грашок и маргарин на масата.

На листата се најдоа и домашен чај колбас, домашна пресувана шунка, домашен суџук, говедски чај, пилешки виршли, сува свинска сланина…

Маржата до 10 проценти е ограничена и на туна во парчиња без адитиви во масло, паштети, џем од сливи, мармалад…

На списокот има и говедска чорба, благ кечап, свежа пастрмка, сардини во растително масло, сируп од сок за разредување, полутврдо сирење итн.

Во продавниците на големо до 10 проценти и во продавниците на мало до 15 проценти маржите се ограничени на: цврст детски сапун, детски пелени, шампон за бебиња, овошни каши за бебиња во тегли, шампон за возрасни.

На списокот има и: бања за возрасни, трислојна тоалетна хартија, детергент за перење и хигиенски салфетки, објавија подгоричките медиуми.

Можеби ќе ве интересира...

Просечната плата во Србија е 558 евра, во Белград околу 700 евра

BiznisPRO

Силата на ветрот: Црна Гора е прва во Европа која произведува електрична енергија од ветерни електрани

BiznisPRO

ЛИДЛ СО УШТЕ ЕДНА ПРОДАВНИЦА ВО СОСЕДСТВОТО: Македонците едвај чекаат да навалат за пазарење

BiznisPRO