• март 13, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Вредноста на доларот расте втора недела по ред, на еврото падна

Вредноста на доларот расте втора недела по ред, на еврото падна

На светските пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна минатата недела, втор пат по ред, бидејќи се очекува наскоро да се зголемат каматните стапки на американската централна банка, додека европските валути остануваат под притисок поради војната во Украина.

Индексот на доларот, кој го покажува движењето на вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, минатата недела зајакна за 0,5 отсто, на 99,11 поени и во еден момент достигна 99,41 поен, што е највисоко ниво за една и пол година.

Во исто време, курсот на доларот во однос на јапонската валута скокна за 2,1 отсто, на 117,30 јени, највисоко ниво во последните пет години.

Американската валута зајакна и во однос на европската валута, па цената на еврото се лизна за 0,15 отсто, на 1.0912 долари, блиску до најниското ниво од мај 2020 година.

Доларот зајакна бидејќи лидерите на ФЕД се очекуваат да ги зголемат клучните каматни стапки на седницата следната недела, кои се движат на рекордно ниско ниво од избувнувањето на кризата со корона на почетокот на 2020 година.

Прашање е само колку ќе се зголемат каматите. Повеќето аналитичари очекуваат цената на парите да порасне за 0,25 процентни поени, но некои очекуваат поагресивен пораст бидејќи инфлацијата во САД достигна нови највисоки нивоа во последните 40 години.

Минатата недела беше објавено дека потрошувачките цени во февруари пораснале за 7,9 отсто на годишно ниво, што не е забележано од јануари 1982 година.

Понатамошен раст на инфлацијата се очекува поради силниот пораст на цените на нафтата и другите суровини, вклучително и храната, од почетокот на руската инвазија на Украина.

„Податоците за инфлацијата се во согласност со очекувањата, а во наредниот месец, две инфлации дополнително ќе се зголемат бидејќи ќе се вгради дополнителен раст на цените на суровините. Сè уште се очекува ФЕД да ги зголеми каматните стапки четири до седум пати следната година за да ја олади прегреаната економија “, вели Пол Нолте, портфолио менаџер во Kingsview Asset Management.

Поврзани соддржини

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и…

Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали…
Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември…

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември…
Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за…
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата…

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи…
Новогодишна понуда на А1

Новогодишна понуда на А1

Неограничен интернет, 5G, зголемени субвенции за мобилни услуги и A1 Combo Business…
НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал…

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи…
Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична…

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата…
РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во…
Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45.…

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот…
ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија…

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на…
ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве кој ќе добие 3.000 денари месечна помош

ОБЈАВЕНА ЛИСТАТА СО ИМИЊА И ПРЕЗИМИЊА НА ГРАЃАНИ: Еве…

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството…