• јули 22, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

WIZZ AIR ГО ПРОСЛАВИ ПРИСТИГНУВАЊЕТО НА 160-тиот АВИОН

WIZZ AIR ГО ПРОСЛАВИ ПРИСТИГНУВАЊЕТО НА 160-тиот АВИОН

Новиот авион Airbus А321NЕО ја поткрепува постојаната посветеност на авиокомпанијата за одржливост

Скопје, 22ри Јули: Wizz Air, најбрзо растечката и најодржлива авиокомпанија во Европа, денес го слави пристигнувањето на својот 160-ти авион, кој ќе ја поддржува работата на меѓународниот аеродром Henri Coanda International Airport во Букурешт, Romania.

Новиот Airbus A321neo кој се приклучува на флотата на Wizz Air ги вклучува најновите технологии во воздухопловството и нуди значителни еколошки придобивки, со речиси 50% намалување на бучавата, 20% намалување на потрошувачката на гориво и 50% намалување на емисиите на азотни оксиди. Ултрамодерната и ефикасна флота на авиони на Wizz Air е една од најмладите во светот, со просечна старост од 4,74 години, а со ова ново пристигнување на авион ја зајакнува својата позиција како една од најзелените авиокомпании.

Пристигнувањето, исто така, ја поткрепува посветеноста на Wizz Air за повеќе од тројно зголемување на големината на својата флота до крајот на деценијата. Wizz Air ја има најголемата нарачка од над 411 најсовремени авиони од семејството на Airbus А320, што ќе и овозможи на авиокомпанијата дополнително да го намали своето влијание врз животната средина за 25% по патнички километар до 2030 година.

Owain Jones, службеник за развој во Wizz Air, изјави: „Денес сме возбудени што ја прославуваме флотата на Wizz Air која достигна 160 авиони со додавање на нашиот 59-ти Airbus A321NEO кој ја менува играта со 239 седишта, најефикасниот и еколошки одржлив авион со една патека кој активно лета денес. Со дополнителни 300 авиони од моделот што треба да се испорачаат, ние сме на пат да станеме дел од групата на авиокомпании со 500 авиони до 2030 година со ефикасноста на A321NEO што ги зајакнува нашите веќе силни акредитиви за одржливост. Како што продолжуваме да ја развиваме нашата мрежа во текот на следните години со една од најмладите флоти на која било авиокомпанија во светот, повеќе клиенти од кога било досега ќе можат да летаат со најзелените авиони кои се дел од флотата на Wizz Air со најнова технологија, супер-ефикасни Airbus A321NEO.”

Поврзани соддржини

Објавени се новите цени на горивата: Бензинот поевтинува, но дизелот поскапува – Еве ги новите цени

Објавени се новите цени на горивата: Бензинот поевтинува, но…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Се готви нова цена на горивата во Македонија – Нафтата на светските берзи во голем пад

Се готви нова цена на горивата во Македонија –…

Во понеделник РКЕ ќе донесе одлука за нови цени на горивата во…
Weekend.15 го отвори најголемиот познавач на тајните служби и Мосад

Weekend.15 го отвори најголемиот познавач на тајните служби и…

Вчера спектакуларно беше отворен  Weekend.15, а за одличната забава во свој уникатен…
„Грин Mашинс“ се покажаа одлично пред словенечките комунални служби – реализирана практична презентација во Ново место

„Грин Mашинс“ се покажаа одлично пред словенечките комунални служби…

Петнаесетина претставници на комунални претпријатија од словенечки општини деновиве присуствуваа на практична…
ССК и Бизнис Академија Смилевски заеднички ќе инвестираат во човечкиот капитал

ССК и Бизнис Академија Смилевски заеднички ќе инвестираат во…

Унапредување на соработката меѓу научно-истражувачката дејност и приватниот сектор со цел инвестирање…
Драстичен пад на цената на нафтата на светските берзи, расте доларот

Драстичен пад на цената на нафтата на светските берзи,…

Голем пад на нафтата на светските берзи. Цената на барел нафта од…
Силен раст на доларот, фунтата долго не била толку блиску

Силен раст на доларот, фунтата долго не била толку…

Вредноста на британската фунта денеска падна под симболичната вредност од 1,1 долар…
Wizz Air најави проширување на својата мрежа во Италија

Wizz Air најави проширување на својата мрежа во Италија

Wizz Air, најбрзо растечката и најодржливата авиокомпанија во Европа, најавува дополнително проширување…
Доаѓа време на финансиска неизвесност и задолженост со што се влегува во вртлог – Од едно место земате нов за да го исплатите долгот, за тоа во таа умешност најважно е пред себе да ја имате вистинската информација која ќе ве извести каде и колку сте задолжени

Доаѓа време на финансиска неизвесност и задолженост со што…

Не трчајте од шалтер до шалтер, од банка до банка, од извршител…
Американските стопански комори обединети за подобрување на регионалното бизнис опкружување

Американските стопански комори обединети за подобрување на регионалното бизнис…

Американските стопански комори на Република Северна Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово…
Нова #РамкаЗаПомош на НЛБ Групацијата: 100.000 евра за поддршка на одржливите идеи од регионот

Нова #РамкаЗаПомош на НЛБ Групацијата: 100.000 евра за поддршка…

По двата исклучително успешни циклуси за време на пандемијата, проектот на НЛБ…
Следува предвремена исплата на септемвриските пензии и нивно покачување од речиси 7 отсто

Следува предвремена исплата на септемвриските пензии и нивно покачување…

На денешната седница, беше усвоена редовната Информација за исплата на пензии за…