• февруари 21, 2022
  • 1 МИНУТА ЧИТАЊЕ

Закерберг „запали“ 500 милијарди долари ребрендирајќи го Фејсбук во Мета

Закерберг „запали“ 500 милијарди долари ребрендирајќи го Фејсбук во Мета

Никогаш немало самозапалување слично како Meta Platforms, матичната компанија на Фејсбук, објави весникот „Њујорк Магазин“.

Компанијата за социјални мрежи на Марк Закерберг загуби повеќе од половина трилион долари во пазарна вредност од нејзиниот пик во август – околу половина од таа вредност „испари“ во еден ден, најголем пад досега – во услови кога почнува да слабее од постојаната опсада на конкурентите и неистомислениците надвор и внатре.

Последиците се толку лоши што „Мета“, некогаш шестата по големина компанија во светот по пазарна капитализација, испадна од првите десет, заменета со два производители на компјутерски чипови, „Беркшир Хатавеј“ на милијардерот Ворен Бафет и кинеската компанија за е-трговија „Тенс“ (Tence).

За извршен директор, кој отворено се додворуваше на споредбите со римскиот император Август, тоа е срамен пад од ретката група компании доминантни во светот, коментира весникот, алудирајќи на Закерберг.

Поврзани соддржини

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година…
Нова цена на горивата

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои…
ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст на клиентската база и достигна учество на еко портфолиото од 20%

ПроКредит Банка успешно ја заокружи 2022 година со раст…

Во 2022 година ПроКредит оствари значително позитивни деловни резултати – над 17%…
Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 13.114 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 26.02.2023 година произведе 13.114 MWh електрична енергија, која е…
Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната плата: Месечните примања ќе им пораснат за над 2.000 денари веќе од следниот месец

Убави вести за работниците, нов голем скок на минималната…

Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од…
Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 14.530 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 24.02.2023 година произведe 14.530 MWh електрична енергија, која е…
Утврдени нови цени на горивата

Утврдени нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити и од 8,5% на вкупната кредитна поддршка

Во јануари: Годишен раст од 4,5% на вкупните депозити…

Анализирано на годишна основа, вкупните депозити бележат раст од 4,5%, кој во…
Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

Во изминатото деноноќие произведени се 17.091 MWh електрична енергија

АД ЕСМ на 20.02.2023 година произведе 17.091 MWh електрична енергија, која е…
Падна одлука: Поскапуваат горивата

Падна одлука: Поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Падна одлука – Нови цени на горивата

Падна одлука – Нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе…
Ново значително поевтинување на горивата

Ново значително поевтинување на горивата

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,50 ден/лит. Малопродажната…