Германија: Канабисот легален од понеделник

Јавната, политичката и законодавната дебата за легализацијата на канабисот во Германија трае со години. Сега дефинитивно е готово и нема повеќе одложување: од 1 април граѓаните ќе можат под одредени услови да одгледуваат, купуваат, продаваат и консумираат марихуана.

Имено, откако помина низ двата дома на парламентот, контроверзниот закон беше потпишан во средата попладне. Но, тоа не го направи претседателот Франк-Валтер Штајнмаер, кој е на одмор, туку претседателката на Бундесратот, Мануела Швезиг.

Наредбата за печатење на официјалното соопштение е издадена, соопштија од кабинетот на претседателот. Според тоа, канабисот во Германија станува легален на Велики понеделник.

Ова ја уништи надежта на опозицискиот демохристијански блок дека претседателот ќе одбие да го потпише усвоениот закон, што беше последната можност за одложување предвидена со уставот.

Имено, шефот на државата може да оцени дека некој закон е во спротивност со уставот и да го врати во парламентот.

Можеби ќе ве интересира...

Европејците се откажуваат од основните работи: Прескокнуваат оброци, не нарачуваат храна, купуваат на распродажби

BiznisPRO

ГОЛЕМ БРОЈ МАКЕДОНЦИ РАБОТАТ ВО ОВОЈ СЕКТОР ВО ГЕРМАНИЈА, А СЕГА Е ПРЕД КОЛАПС! Ова се случува за прв пат од 2008 година

BiznisPRO

Бајден удира и на криптовалутите: САД подготвуваат нова стратегија

BiznisPRO