Трамп сега е побогат од Сорос

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, сега е побогат од милијардерот финансиер Џорџ Сорос, откако неговата компанија за социјални медиуми успешно дебитираше на Nasdaq оваа недела, додавајќи му милијарди долари на неговото богатство.

Индексот на милијардери на Блумберг покажува дека нето вредноста на Трамп се зголемила за повеќе од четири милијарди долари оваа година, на околу 7,8 милијарди долари.

Трамп беше рангиран на 328. место на листата во средата, додека Сорос (93) падна на 375. со проценета нето вредност од 7,2 милијарди долари.

Зголеменото богатство на Трамп значи дека тој е пред милијардерот претприемач и ѕвезда на „Ајкула тенк“ Марк Кубан (7,3 милијарди долари), ко-основачот на Home Depot Берни Маркус (6,9 милијарди долари), наследникот на нафтената династија Гордон Гети (6,2 милијарди долари) и ко-основачот на „Нетфликс“. Рид Хестингс (5,9 милијарди долари).

Нето вредноста на поранешниот американски претседател се зголеми повеќе од двојно оваа година благодарение на неговиот удел од 58 отсто во Трамп Медиа и Технолошка групација, која излезе на берза оваа недела по спојувањето со Digital World Acquisition.

Значајно внимание привлекоа акциите на „Трамп медиа“, кои во понеделникот пораснаа за речиси 60 отсто во првиот половина час од тргувањето.

Веста за зголемувањето на богатството на Трамп доаѓа во време кога поранешниот американски претседател се соочува со загуби од стотици милиони долари во форма на зголемени правни такси и казни поради бројните тужби, кои тој ги нарече лажни и политички мотивирани.

Како дел од процесот во кој њујоршкиот јавен обвинител Летиша Џејмс, демократ, го обвини Трамп за деловна измама, судијата Артур Енгорон минатиот месец нареди обврзница од 454 милиони долари за поранешниот претседател да може да поднесе жалба.

Џејмс се подготвуваше да го одземе имотот на Трамп на Менхетен, кога апелациониот суд во понеделникот објави дека ќе ја намали кауцијата на 175 милиони долари и ќе го продолжи рокот за поднесување за уште десет дена.

На почетокот на овој месец, Трамп беше принуден да објави обврзница од 91,6 милиони долари за да се жали на пресудата за клевета против Е. Џин Керол. Трамп се уште ја обжалува пресудата во корист на Керол, која може да го чини пет милиони долари, откако поротата одлучи дека Керол била сексуално злоставувана од Трамп, пренесува RT Balkan.

Можеби ќе ве интересира...

Познатиот бренд ги затвора продавниците низ земјата

BiznisPRO

Маск е АПСОЛУТНО решен да ја прошири GIGAFABRIC во Германија

BiznisPRO

Цените на големо во Германија во февруари паднаа за три отсто на годишно ниво

BiznisPRO