ЕнергетикаРегион

Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

BiznisPRO
Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година...
Македонија

Намалување на висината на месечниот надомест што го наплатува Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување од пензиските друштва за 2023 година

BiznisPRO
Соопштение до јавноста за намалување на висината на месечниот надомест што го наплатува Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување од пензиските друштва за...
ЕнергетикаМакедонијаТОП ВЕСТИ

Изминатото деноноќие произведени 13.056 MWh електрична енергија

BiznisPRO
АД ЕСМ на 27.11.2022 година произведе 13.056 MWh електрична енергија. Во Термоелектраните произведени се 7.377 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени...
+ВО ФОКУСОТМакедонија

ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

BiznisPRO
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во...