Директорот на Амазон строго им рекол на вработените „Или вратете се во канцеларија или сменете го работното место“.

Извршниот директор на Амазон, Енди Џеси, им рекол на вработените да прифатат план да се вратат во канцеларија или да размислат за вработување на друго место, потврди компанијата за Си-Ен-Ен, откако извештајот на Инсајдер ги истакна забелешките на Џеси на неодамнешниот внатрешен настан.

Неговата порака го одразува континуираниот притисок на Амазон врз персоналот на американската канцеларија да се придржува до воспоставената политика: од нив се бара да доаѓаат во физичка канцеларија најмалку три дена во неделата.

Извршниот директор на водечка компанија за е-трговија сподели некои од своите забелешки со CNN, велејќи дека иако вработените имаат право да не се согласуваат со одлуката на компанијата да се вратат на работа, тие сè уште немаат право да ја игнорираат актуелната политика.

Од друга страна, некои луѓе објавуваат пораки во последниве недели на сајтови како Reddit и Blind, каде што разговараат за законските права за вработените; прашуваат дали може да бидат принудени да се вратат на работа, дали биле ангажирани како „виртуелни вработени“ во претходните 12 месеци.

Џеси вели и дека политиката за враќање во канцеларија е резултат на одлука заснована на проценка на различни фактори, вклучително и деловни резултати.

Тој додаде дека Амазон има малку податоци за поддршка на политиката на неограничена работа на далечина и дека морала да донесува одлуки врз основа на одредени ограничени податоци во минатото, пренесува Телеграф.

Можеби ќе ве интересира...

ЕКСПЛОЗИВЕН РАСТ НА БИТКОИН: Најпопуларната крипто валута „скокна“ за 12,49 отсто, вредност над 32.000 евра

BiznisPRO

Оваа професија во Германија се плаќа речиси 8.000 евра месечно

BiznisPRO

Еврото се задржа до прагот од 1,13 долари

BiznisPRO