Договорен фонд за загуба и штета: Помагање на луѓето загрозени од климатските промени

Преодниот комитет во рамките на Рамковната конвенција на ОН за климатски промени усвои на дводневен состанок во Абу Даби договор за „Фондот за загуби и штети“ за помош на луѓето кои се најзагрозени од последиците од климатските промени.

Нацртот треба формално да биде усвоен на климатскиот самит COP 28 во Дубаи,.

Со споменатиот фонд првично ќе управува Светска банка, а ќе го финансираат, меѓу другото, и развиените земји и субјекти како САД, ЕУ и Велика Британија.

Можеби ќе ве интересира...

Боинг оваа година ќе испорача помалку авиони 737 MAX

BiznisPRO

Со имиња и презимиња објавени физички и правни лица кои должат данок – УЈП ја објави листата за вкупен долг од 8 милијарди денари!

BiznisPRO

Безос го зазеде второто место на врвот на листата на милијардери, Маск и понатаму е прв

BiznisPRO