Отворената вештачка интелигенција ги удвојува приходите

Калифорниската компанија Open AI би можела да ги удвои приходите на 3,4 милијарди долари во 2024 година во споредба со минатата година.

Извршниот директор на Open AI, Сем Алтман, наводно им рекол на вработените дека 200 милиони долари од споменатите очекувани приходи се состојат од продажбата на Мајкрософт преку платформата Azure.

Како што пренесува порталот Verge, тоа значи дека остатокот од приходот на компанијата доаѓа од претплати на моделот за вештачка интелигенција Chat GPT (Chat GPT) и сопствената платформа.

Технолошкиот гигант Apple во понеделникот на конференцијата на програмери објави дека неговиот гласовен асистент Siri ќе биде интегриран со алатката Chat GPS, така што асистентот ќе може да проследи барање до споменатиот chatbot со согласност на корисникот.

Како што е наведено, клиентите ќе можат да користат Chat G-P-T преку Siri потполно бесплатно и без отворање сметка.

Можеби ќе ве интересира...

Изберете го вистинскиот момент, вооружете се со податоци: Ова се 9 совети како да побарате од вашиот шеф ПОГОЛЕМА ПЛАТА

BiznisPRO

Колку чинат девизите денеска – Курсна листа за 8 јули

BiznisPRO

Германија од 1 јуни ги менува правилата за граѓаните од Западен Балкан

BiznisPRO