РАСТЕ ЦЕНАТА НА БАРЕЛОТ: Залихите на сурова нафта во Америка растат

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст по големото намалување на залихите на сурова нафта во Америка.

Во Лондон цената на суровата нафта „брент“ од Северното Море е повисока за 55 центи или 0,64 отсто и сега изнесува 86,04 долари за барел, додека во Њујорк цената на лесната сурова нафта е зголемена за 59 центи или 0,73 отсто и изнесува 81 ,75. долари за барел.

Залихите на сурова нафта во Америка се зголемија повеќе од очекуваното на 11,5 милиони барели.

Можеби ќе ве интересира...

Преку ноќ се случи силен пад на цените на нафтата на светските берзи, биткоинот уште повеќе тоне

BiznisPRO

Не е паметно да се биде работохолик: Цената е превисока, не го занемарувајте вашето здравје и приватниот живот

BiznisPRO

Сакаат контакт со млади луѓе: Големите нафтени компании плаќаат милиони на инфлуенсерите

BiznisPRO