Архива

Недела неработен ден е реалност, од први јануари 92 проценти од работниците ќе одмораат во недела

Со 62 гласа „за“ и ниту еден против пратениците го изгласаа законското решение недела да
Прочитај повеќе

Во погоните на „Брако“ произведено ново иновативно возило од брендот „Green Machines“

Произведено комплетно во погоните на „Брако“ во Велес од инженерските тимови на компанијата, неделава пред
Прочитај повеќе

Централна банка на Англија: Биткоинот може да стане безвреден

Централната банка на Англија соопшти дека биткоинот може да стане безвреден и дека луѓето кои
Прочитај повеќе

Бесими: Во Предлог-буџетот за 2022 година не се планирани средства за исплата на К-15 во јавниот сектор

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска изјави дека во Предлог-буџетот за 2022 година не се
Прочитај повеќе

Мораториум на цената на струјата и парното во Бугарија од утре до 31-ви март 2022

Комисијата за енергетика на бугарскиот парламент ќе предложи од утре, 16-ти декември до 31-в март
Прочитај повеќе

До крајот на декември по најмалку 11.457 денари на сметката на секој вработен во приватниот сектор

Вработените во приватниот сектор, до крајот на годината ќе добијат регрес за годишен одмор попознат
Прочитај повеќе

ОПЕК очекува поголема побарувачка за нафта на почетокот на 2022 година

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) ја зголеми својата проценка за глобалната побарувачка на
Прочитај повеќе

TIME го избра Илон Маск за „Личност на годината“

Годинешниот добитник на престижната титула „Личност на годината“ на американскиот магазин TIME е Илон Маск.
Прочитај повеќе

СЗО: По пандемијата доаѓаат уште пострашни проблеми

По завршувањето на пандемијата на коронавирусот, човештвото ќе се соочи со посериозни предизвици од претходно.
Прочитај повеќе

Бесими: Предлог-буџетот е одговор на предизвиците кои претстојат, 2022 ќе биде година на забрзување на растот

Предлог-буџетот за 2022 година е одговор на предизвиците кои престојат, но е и во насока
Прочитај повеќе