ЕнергетикаМакедонијаТОП ВЕСТИ

Среќна вест: Драстично намалување на цените на дизелот и бензините

BiznisPRO
Според информациите дизелот поевтинува за 5 денари, Еуросупер БС-95 ќе се намали за 3,5 денари за литар, а Еуросупер БС-98 за 4 денари, Намалување ќе...
Македонија

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирано снабдување од 1 јануари

BiznisPRO
Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември за пријавените и прифатени физички и правни лица регистрирани за вршење приоритетна дејност...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Зголемена динамика на чартер летови Измир-Охрид и Измир-Скопје

BiznisPRO
Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, традиционално присутна на саемот за туризам во Измир, Турција “TRAVEL TURKEY İzmir”. Саемската манифестација се одржува од 8-ми...
ВО ФОКУСОТМакедонија

ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство

BiznisPRO
ЕСМ произведе 13.766 MWh електрична енергија, потребите на домаќинствата и малите потрошувачи се целосно задоволени со сопствено производство АД ЕСМ на 08.12.2022 година произведе 13.766...
Македонија

НБРМ: Забрзува растот на зелените кредити во третиот квартал од 2022 година

BiznisPRO
Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи 17,7%%. Зелените кредити се наменети за проекти коишто поддржуваат одржливи, еколошки цели, или...