Напнатост меѓу богатите: Милионерите и оваа година бараат зголемување на даноците за милијардерите

Во отвореното писмо, група од речиси 300 милионери апелираа до Г20 да склучат договор за зголемување на даноците на супербогатите за да се спречи екстремното богатство.

Во писмото, потпишано од наследничката на Дизни, Абигејл Дизни и уметниците Брајан Ино и Ричард Кертис, се бара од Г-20 да ја демонстрира истата глобална соработка што ја покажа во осигурувањето дека мултинационалните компании плаќаат минимално ниво на данок со цел колективно да се договорат за оданочувањето на богатството.

Со длабоки поделби меѓу членките на Г20, малку се очекува од самитот викендов, но оние кои се за данок на богатството рекоа дека е време лидерите да го слушаат јавното мислење, пишува Гардијан.

– Веќе е завршена многу работа. Има многу предлози за политика за оданочување на богатството од некои од водечките светски економисти. Јавноста тоа го сака. Ние го сакаме. Сега единствено што недостасува е политичката волја тоа да се реализира. Време е да ја најдеме, се вели во писмото.

Во писмото, организирано од Patriotic Millionaires, Институтот за политички студии, Earth 4 All, Millionaires for Humanity и Oxfam, се вели дека повисокото оданочување на богатството ќе ги намали „опасните нивоа на нееднаквост“.

Според учесниците во кампањата, заедничкото богатство на оние со повеќе од 50 милиони долари (40 милиони фунти) во средства се зголемило повеќе од двојно на 11,8 трилиони долари, со само четири центи од секој долар од даночните приходи кои доаѓаат од данокот на богатство.

Британскиот министер за финансии Џереми Хант нема планови за данок на богатство, а министерката за финансии на „владата во сенка“, Рејчел Ривс минатата недела изјави дека ниту новата лабуристичка влада нема да го воведе данокот.

Можеби ќе ве интересира...

ЦЕНАТА МИРУВА: Нафтата остана под 84 долари на светскиот пазар

BiznisPRO

Азиските инвеститори се внимателни. Волстрит денес не работи

BiznisPRO

Инфлацијата во Чешка падна на 2,3 отсто, најниска од 2021 година

BiznisPRO