Потрошувачите го тужеа синџирот за брза храна: Бургерот е помал отколку на сликата

Американскиот суд го отфрли барањето на синџирот за брза храна Бургер Кинг да ја отфрли тужбата во која се тврди дека ги заведувал клиентите дека нејзиниот хамбургер „хопер“ бил поголем од него.

Окружниот судија во Мајами, Рој Алтман изјавил дека Бургер Кинг мора да објасни на суд зошто фотографијата на Whopper на менито во ресторанот ги наведува посетителите до погрешни заклучоци, што претставува прекршување на договорот, пренесува Voice of America.

Посетителите поднесоа заедничка тужба во која изјавија дека Бургер Кинг им подарува на хамбургерите состојки кои испаѓаат од пунџата, а дека самата плескавица се чини дека е 35 проценти поголема и има двојно повеќе месо отколку што всушност има.

Бургер Кинг тврдеше дека не мора да ги продава хамбургерите „како на сликата“, но судијата рече дека тоа треба да одлучи поротата. Алтман, исто така, им дозволи на потрошувачите да поднесат барања за небрежност и неоправдано збогатување.

Мекдоналдс во Бруклин се соочува со слични тужби пред федералниот суд во Њујорк.

Тако Бел исто така беше тужен во Бруклин за продажба на пици и друга храна со половина повеќе состојки од рекламирањето.

Сите тужби бараат отштета од пет милиони долари.

Можеби ќе ве интересира...

„Побарувачка од клиенти и повисоки од очекувањата“ – Приходите на „Епл“ повисоки во однос на лани

BiznisPRO

ВОДКАТА И КАВИАРОТ ОД ЗАБРАНАТА Руската луксузна стока се уште е во ЕУ

BiznisPRO

Холандија влезе во рецесија: Цените на храната и сметките за струја растат

BiznisPRO