БанкарствоСветТОП ВЕСТИ

Федералните резерви на САД повторно ја зголемија референтната каматна стапка

BiznisPRO
Федералните резерви на САД објавија дека ја зголемуваат референтната каматна стапка за 0,75 отсто, пред изборите за Претставничкиот дом и третина од Сенатот следниот вторник,...
+Македонија

Државата дели помош и до 3.000 денари месечно за илјадници граѓани – Еве кој сѐ ќе биде опфатен и кога почнува исплатата

BiznisPRO
Неодамна Владата одлучи, а истовременои поднесе Закон до парламентот, за Финансиска поддршка од 3.000 денари месечно, за период од четири месеци, започнувајќи од наредниот месец,...
Македонија

Бесими: Развоен Буџет за одговор на кризата и среднорочни проекции за економски раст

BiznisPRO
Владата го усвои првиот среднорочен буџет, кој го предложи Министерството за финансии, согласно новоусвоениот, реформски Закон за буџети. Предлог-буџетот за 2023 година е во насока...
Агробизнис

Се продолжува рокот за аплицирање за мерката за набавка на вештачки ѓубрива за есенската сеидба

BiznisPRO
Владата, на предлог на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство донесе Одлука со којашто се продолжува рокот за аплицирање за мерката за набавка на вештачки...
Македонија

Владата на седница го усвои буџетот за 2023

BiznisPRO
Владата на Република Северна Македонија, на денешната 98-ма седница, го усвои Предлог Буџетот на Република Северна Македонија за 2023 година, предложен од Министерството за финансии....
ЕнергетикаМакедонијаТОП ВЕСТИ

Замрзнати цените на огревното дрво и пелетите

BiznisPRO
Владата на денешната седница донесе Одлука за определување на највисоки цени во трговијата на мало на огревно дрво од даб, огревно дрво од бука и...
Регион

Убава вест: Се очекува големо намалување на цената на становите

BiznisPRO
Цената на недвижностите во регионот идната година ќе бележи намалување за 10% прогнозира аналитичкиот тим на Блумберг Адриа. Според анализата, поскапувањето на кредитите под притисок...
Агробизнис

Поддршка од ЕУ за консолидација на земјиштето

BiznisPRO
Во четврток, 03 ноември 2022 година во 10:00 часот во Клубот на пратеници, амбасадорот Дејвид Гир, шеф на делегацијата на Европската унија, Љупчо Николовски, министер...
ВО ФОКУСОТЕнергетикаМакедонија

Струја под 80 евра за мегават час за 200 компании од прехранбената индустрија и 600 пекарници

BiznisPRO
Околу 200 компании од прехранбената индустрија и 600 мали пекарници ќе бидат директно поддржани со цена на електричната енергија под 80 евра за мегават час,...
Свет

Доларот благо ослабе, трговците воздржани пред состанокот на ФЕД

BiznisPRO
Американскиот долар денеска продолжи да се намалува од речиси еднонеделните највисоки нивоа во однос на главните ривали, а активноста на трговците беше ограничена пред одлуката...