МакедонијаТелекомуникации

Нова супер пролетна понуда од новиот оператор во Македонија – претплатите на пола цена

BiznisPRO
Стани нов МТЕЛ постпејд корисник, добиј попуст на претплатата во првите пет месеци и избери одличен нов мобилен телефон со пониска цена. Од 10 до...
Македонија

Пред истекот на рокот „Тиквеш“ им ги исплати средствата за откупеното грозје на лозарите

BiznisPRO
И оваа година винарската визба „Тиквеш“ заврши со исплатата на откупеното грозје од последната берба, пред законски утврдениот рок кој истекува на крајот на април....
БанкарствоСвет

ПРОГНОЗА НА ММФ: Каматните стапки во големите економии ќе паднат на нивоата пред пандемијата

BiznisPRO
Се очекува каматните стапки во големите економии да паднат на нивоата пред пандемијата како резултат на ниската продуктивност и стареењето на населението, објави Меѓународниот монетарен...
ЕнергетикаСвет

Драстичен скок на цените на нафтата: Светскиот пазар повторно тресе

BiznisPRO
Цената на нафтата на светскиот пазар денеска е во пораст бидејќи на пазарот се очекува објавување на податоци за инфлацијата во САД, што може да...
ЕнергетикаМакедонија

Во изминатото деноноќие произведени се 12.143 MWh електрична енергија

BiznisPRO
АД ЕСМ на 11.04.2023 година произведe 12.143 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за...
БанкарствоМакедонија

Ангеловска-Бежоска на Пролетните средби во Вашингтон: Гувернерите на централните банки и министрите за финансии ќе разговараат за светската економија

BiznisPRO
Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и министерот за финансии, Фатмир Бесими, ја предводат делегацијата од нашата земја којашто учествува на Пролетните средби на групацијата...
РегионТОП ВЕСТИ

Најбарани се ѕидарите, келнерите и столарите: Хрватска е се поатрактивна дестинација за странски работници

BiznisPRO
Хрватска станува се поатрактивна дестинација за граѓаните на таканаречените трети земји, најмногу за граѓаните на Македонија, БиХ и Србија, кои во голем број го надополнуваат...
ВО ФОКУСОТСветТехнологија

АДМИНИСТРАЦИЈАТА ПРВА НА УДАР: Една четвртина од работните места во ЕУ може да ги извршува вештачката интелигенција

BiznisPRO
Дури 300 милиони работни места со полно работно време ширум светот би можеле на некој начин да се автоматизираат. Според економистите на Goldman Sachs, ова...