ЕнергетикаСвет

Над 100 отсто поскапо: Парното драстично порасна во Австрија

BiznisPRO
Во Австрија последните денови температурите значително се намалија, а парното драстично порасна. Во оваа земја на пелети се греат 667.354 домаќинства, чија цена во однос...
+Свет

Пазарот на трудот се менува: Еве кои се најбараните работни места во Германија

BiznisPRO
Или како службеник во администрацијата, како социјален работник, наставник, судија, полицаец или работник во канцеларијата за јавен ред и мир. Работните места во јавниот сектор...
Македонија

Германците ова не го виделе повеќе од една деценија: Цената на становите почнува да паѓа, дали може да очекуваме драстично поевтинување и кај нас?

BiznisPRO
Според проценките на хипотекарните банки, цената на станбените недвижности во Германија паднала за прв пат од 2010 година, но во исто време е забележан и...
Македонија

Во следните денови ќе поевтинат месото, млекото и лебот

BiznisPRO
Граѓаните ќе добијат празнични цени на основните прехранбени производи по склучувањето на договорите на малите компании со ЕВН продажба, најави министерот за економија, Крешник Бектеши....
СветТехнологија

Маск за вработените во Твитер: Нема веќе работење од дома

BiznisPRO
Новиот сопственик на Твитер, Илон Маск, преку е-пошта ги известил вработените во компанијата да се подготват за „тешките времиња што претстојат“ и дека работата од...
БанкарствоСвет

Европската централна банка: Се наближува врвот на инфлацијата

BiznisPRO
Еврозоната веќе една година се бори против зголемената инфлација, а руската инвазија на Украина дополнително ја зголеми. Во септември 2021 година зголемувањето на инфлацијата во...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Убава вест: Минималната плата ќе биде 20.000 денари, а пензиите ќе пораснат за 7%

BiznisPRO
Во Буџетот за 2023 обезбедени се средства за раст на минималната плата и не пзниите согласно новата методологија. Ова деновиве го објави министерот за финансии...
Агробизнис

„Тиквеш“ и лозарите ја развиваат партнерската соработка со цел подобрување на продуктивноста во секторот

BiznisPRO
Во согласност со својата трајна определба и стратегија за градење и одржување долгорочни партнерски односи со лозарите, винарската визба „Тиквеш“, веднаш по завршувањето на годинешната...
ЕнергетикаМакедонија

Владата ја ограничи цената на пелетите на 27 000 денари за тон

BiznisPRO
Продажната цена по килограм пелети во земјава е околу 55 денари, а со замрзнувањето ќе биде 27 денари за килограм. Владата донесе одлука да ја...