Енергетика

За колку ќе поскапат горивата? – Доцни одлуката за нови цени

Регулаторната комисија за енергетика доцни со објавувањето на новите малопродажни цени на нафтените деривати. Извори
Прочитај повеќе

Продолжува редовната испорака на руски гас преку Украина

Руската државна компанија „Гаспром“ денеска префрли околу 110 милиони кубни метри гас во Европа, преку
Прочитај повеќе

Хеленик Петролеум ја заврши 2021 година со подобрени оперативни резултати и успешна имплементација на новата стратегија „Визија 2025“

Преку „Визија 2025“ Хеленик Петролеум прави стратешки исчекор кон одржлив раст и еколошка енергија ———-
Прочитај повеќе

Бектеши: Нема криза за снабдување со нафта и нафтени деривати, да не се прави паника кај граѓаните

Нема криза за снабдување со нафта и нафтени деривати. Има доволно резерви и кај трговците
Прочитај повеќе

Значително поскапување на горивата: Бензинот достигна 84 денари, дизелот 75,50 за литар

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ V) се
Прочитај повеќе

Парното поскапува за 14,05% – причина екстремно високите цени на гасот на светските берзи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлуки со кои се зголемува крајната
Прочитај повеќе

Откриени нови наоѓалишта на природен гас

Ријад – Судскиот енергетски гигант Арамко откри неколку нови наоѓалишта на природен гас. Ова денеска
Прочитај повеќе